Originálny liek alebo generikum ?

Neobhajujeme záumy výrobcov originálnych liekov, ani záujmy výrobcov generických prípravkov. Prezentujeme len sprostredkované názory a skúsenosti lekárov z praxe, pacientov, ktorí uživali alebo užívaju originálne i generické lieky a niektoré postoje samotných výrobcov.

Čo je to originálny liek?

Originálne lieky sú vyrábané farmaceutickými spoločnosťami, ktoré majú vlastný výskum. Tieto spoločnosti investujú obrovské peniaze (často rádovo miliardy dolárov) do výskumu a vývoja nových liekov. Je dôležité zdôrazniť, že práve vďaka týmto spoločnostiam prichádzajú na trh stále nové, moderné a inovatívne lieky, ktoré znamenájú obrovský pokrok v liečbe mnohých ochorení. Skôr ako sa však nový liek môže začať používať v praxi, musí absolvovať prísne predklinické a klinické skúšania, ktoré preveria jeho účinnosť a bezpečnosť a tiež skutočný prínos v porovnaní s doterajšou liečbou. Tieto skúšania znamenajú ďalšie nemalé investície. Trvá dlhé roky, kým sa nádejný nový liek, ktorý môže skvalitniť alebo dokonca zachrániť viac ľudských životov, dostane na pulty lekární. Každý originálny liek je chránený niekoľko (relatívne málo) rokov, kedy jeho účinná látka nesmie byť "skopírovaná" a použitá na výrobu konkurenčných liekov. Je to krátky čas, za ktorý sa môžu (no aj nemusia) farmaceutickej spoločnosti vrátiť prostriedky investované do jeho výskumu, vývoja a skúšania. Pre vyššie uvedené fakty sú originálne lieky zväčša drahšie ako ich generiká.


Čo je to generikum?

Po vypršaní patentovej ochrany originálneho lieku sa môžu generické spoločnosti pustiť do "varenia" vlastných liekov podľa odhalenej originálnej receptúry. A ako v každej reštaurácii, tak aj v generických farmaceutických spoločnostiach sú dobrí i menej dobrí "kuchári". Výsledkom môžu byť lieky s porovnateľnou kvalitou ako originálne lieky. Výsledkom však môžu byť i likey, ktoré svojou účinnosťou alebo bezpečnosťou, v hrošom prípade obomi, nedosahujú kvality originálu. Na druhej strane, sú známe aj prípady, kedy účinnosť generického prípravku predstihla originálny liek. Generické spoločnosti už nemusia investovať do výskumu a vývoja účinnej látky, do predklinických a klinických štúdií. Preto je konečná cena takýchto liekov zväčša výrazne nižšia ako cena ich originálov.


Je kvalita originálu a generika rovnaká?

Ak hovoríme o kvalite lieku, máme na mysli predovšetkým jeho účinok pri liečbe konkrétneho ochorenia a tiež jeho bezpečnosť vyjadrenú výskytom možných nežiaducich účinkov. Existuje len veľmi málo štúdií porovnávajúcich priamo účinnosť a bezpečnosť generického lieku s jeho originálom. Preto sa pri porovnávaní originálnych a generických liekov dá len zriedkakedy oprieť o objektívne fakty. Väčšina porovnaní je výsledkom subjektívnych skúseností lekárov, no predovšetkým pacientov užívajúcich konkrétny liek. Určite poznáte z vlastného okolia diskusie o tom, ktorý liek je najlepší napr. na prudkú bolesť hlavy. Jeden z Vašich známych povie, že jemu najlepšie zaberie Ibalgin. Druhý povie, že Ibalgin mu nepomáha, ale dá si Ibuprofen. No a Vy zakontrujete, že Vám neúčinkuje ani jeden zo spomínaných, no Brufen Vám zaberie takmer okamžite. Pritom všetky 3 lieky majú rovnakú účinnú látku, dokonca v rovnakom množstve. Podobne ako v tomto prípade, ani vo väčšine porovnaní iných liekov s rovnakým zložením sa nedá jednoznačne povedať, ktorý liek je lepší ako ostatné. Existujú však aj lieky, pri ktorých sa s Vašimi známymi vzácne zhodnete, že konkrétny liek Vám zaberá perfektne a nikdy ste po jeho užití nemali žiadne vedľajšie účinky, kým po lieku s rovnakým zložením od iného výrobcu Vás vždy rozbolí hlava, alebo Vám stúpne krvný tlak, alebo ste ospalý ap. Alebo ste užívali liek na vysoký krvný tlak a tlak ste mali vždy v norme. No lekár Vám liek vymenil za iný s rovnakou účinnou látkou, pretože sa zaň menej dopláca. A Vy zistíte, že Váš krvný tlak zrazu kolíše a Vy sa necítite dobre. V takýchto prípadoch sú rozdiely (prinajmenšom tie individuálne) v účinnosti a bezpečnosti "rovnakého" lieku od iných výrobcov (a s inými doplatkami) zrejmé.


Ako si mám teda zvoliť ten správny liek?

Pri výbere lieku vždy dôverujte svojmu lekárovi a jeho skúsenostiam. Ak sa mu pred Vami 50 pacientov sťažovalo na bolesti hlavy po určitom lieku, asi na tom niečo bude. Nie vždy platí, že lacnejší liek nemôže plnohodnotne nahradiť svoj originálny náprotivok. No nie vždy platí, že lacnejšie prípravky sú rovnako dobré ako tie za vyššiu cenu.


Na zamyslenie

Ak by všetci pacienti prestali užívať originálne lieky, farmaceutickým spoločnostiam, ktoré ich vyvinuli sa prestanú vyplácať ich investície do výskumu a vývoja ďalších moderných liekov. Generické spoločnosti zväčša pokrok do medicíny a liečby ochorení neprinášajú. Môžeme si dovoliť ignorovať potrebu objavovania nových, účinnejších a bezpečnejších liekov?

Portál e-pacient je súčasťou projektu www.encyklopediazdravia.sk
© Copyright: MASK agency s.r.o.